Miejska Biblioteka Publiczna

w Ciechanowie

book
book

Dobrze się myśli literaturą

Autor: Koziołek, Ryszard
"Dobrze się myśli literaturą" to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. W swoich esejach Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy na nią skazani. Czynimy to również bez lektury, ale - jak przekonuje autor - czytanie ulepsza nasze myślenie i

mowę.
Autor sięga do twórczości klasyków - jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek - oraz pisarzy współczesnych - Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura. "Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę przesadza z tym pozytywizmem, ale "nobody’s perfect"."
Michał Paweł Markowski

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Ryszard Koziołek.
Hasła:Literatura polska - historia - 20-21 w.
Szkice literackie polskie - 21 w.
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2016.
Wydanie:Wyd. 2.
Opis fizyczny:284, [4] s. : il. ; 23 cm.
Uwagi:Bibliogr. przy rozdz.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Oddział ZNiR

Sygnatura: 821.162.1(091)
Numer inw.: 26790
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowek0


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.